Kategorie Bloga

Najnowsze posty

Przepis na Tradycyjne Polskie Ogórki kiszone w Słoiku

1038 Views 0 Liked

Ogórki kiszone to popularna i pyszna przekąska, która może być przygotowana w domu. Oto prosty przepis na kiszone ogórki:

Składniki:

  • Świeże ogórki gruntowe
  • Sól
  • Woda filtrowana (najlepiej bez chloru)
  • Zioła i przyprawy (opcjonalnie, np. koperek, czosnek, liście wiśni, liście chrzanu, gorczyca, pieprz, itp.)

Instrukcje:

Przygotowanie ogórków: Wybierz świeże, niespryskane ogórki gruntowe. Umieść je w misce i dokładnie umyj, usuwając ewentualne zabrudzenia.

Przygotowanie naczynia: Wybierz odpowiednie naczynie do kiszenia, takie jak słoik, gliniany garnek lub drewniana beczka. Naczynie powinno być czyste i dokładnie umyte.

Warstwowanie ogórków: Umieść ogórki w naczyniu w pozycji pionowej, gęsto je ustawiając. Możesz je przekroić na pół lub zostawić w całości, w zależności od preferencji.

Dodawanie przypraw: Jeśli chcesz, możesz dodać do naczynia z ogórkami różne zioła i przyprawy, które nadadzą kiszonkom charakterystyczny smak. Popularne dodatki to koper, liście wiśni, czosnek, gorczyca, pieprz, liście chrzanu itp.

Przygotowanie zalewy: W garnku zagotuj wodę filtrowaną, a następnie ostudź ją do temperatury pokojowej. Dodaj soli i wymieszaj, aż się rozpuści. Proporcje soli zależą od preferencji smakowych, ale zazwyczaj stosuje się około 2-3 łyżeczek soli na litr wody.

Napełnianie naczynia: Zalewaj ogórki przygotowaną zalewą, tak aby całkowicie je przykryć. Jeśli ogórki wypływają na powierzchnię, możesz umieścić na nich mniejszą, niewielką miseczkę lub kawałek folii, aby je zanurzyć.

Zamknięcie naczynia: Przykryj naczynie pokrywką lub folią spożywczą, aby zabezpieczyć ogórki przed kurzem i bakteriami.

Proces kiszenia: Umieść naczynie z ogórkami w temperaturze pokojowej, z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Ogórki zaczną się kisić po kilku dniach, a proces ten może trwać od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od temperatury i preferencji dotyczących kwaszenia.

Sprawdzanie gotowości: Co pewien czas możesz sprawdzić smak ogórków, aby dowiedzieć się, czy są już wystarczająco ukiszone. Gdy osiągną pożądany smak, przenieś naczynie do lodówki, aby zatrzymać proces fermentacji.

Konsumpcja: Kiszone ogórki można przechowywać w lodówce przez dłuższy czas. Pamiętaj, że smak ogórków będzie się rozwijać podczas przechowywania, więc z czasem będą jeszcze smaczniejsze.

To jest ogólny przepis na kiszone ogórki. Możesz dostosować proporcje soli, ziół i przypraw do własnych upodobań smakowych. Warto również eksperymentować z różnymi dodatkami, aby stworzyć unikalny smak kiszonek.